חזרה

סילבוס

מספר קורס 1110-4745-01
שם הקורס מקומה של המיניות הסובייקטיבית בעבודה סוציאלית
יחידה אקדמית הפקולטה למדעי החברה ע"ש גרשון גורדון -
ביה"ס לעבודה סוציאלית
מרצה גב' רחל חסוןצרו קשר
צור קשר דוא"ל: rachelyh@mail.tau.ac.il
שעות קבלהבתאום מראש
אופן ההוראה שיעור
שעות סמסטריאליות 2
סמסטר א' תשפ"ג
יום ב
שעות 16:00-18:00
בניין סוציאלית שאפל
חדר 150
אין סילבוס

תוכן הקורס ומטרתו

רבים מהמטפלים והמטפלות לא מדברים עם מטופליהם על מיניות, וזאת על אף הידע הנרחב שלנו כיום על משמעות המיניות על רווחת האדם. יתרה מכך, מטופלים ומטופלות אשר סבלו בעברם מאירועים טראומטיים עשויים להימצא בקושי גדול יותר בכל הנוגע לחוויות מיניות וזקוקים למקום בטוח בו יוכלו להעלות תהיות ושאלות בנוגע לכך. הקורס ידון בגישות תיאורטיות דינמיות וחברתיות וכן באופן שבו התיאוריות מתורגמות להתערבויות פסיכו-חינוכיות וטיפוליות לאורך מעגל החיים.

חלקו הראשון של הקורס יעסוק בפרספקטיביות פילוסופיות וחברתיות כגון תולדות המיניות לפי פוקו ובפרספקטיבות דינמיות וקליניות כגון "מיניות ואהבה" של פרויד. ההתבוננות על המיניות ועל תיאוריות אלו תעשה באמצעות ומתוך הגישה ההתייחסותית.

חלקו השני של הקורס יעסוק במיניות סובייקטיבית ובמרכיביה, כגון: דימוי גוף מיני, זהות מינית, בחירות מיניות, זכאות לעונג מיני ולביטחון מיני. וכן באספקטים שונים של חווית המיניות, לדוגמא: פנטזיה מינית, קשיבות מינית, תקשורת ואסרטיביות מיניות. נדון בבריאות מינית, בהתפתחות סובייקטיביות מינית וכן בפוטנציאל הטראומטי של המפגש עם חוויות מיניות.
בחלק זה נתבונן בדיאלקטיקה האישית פוליטית במיניות סובייקטיבית כפי שהיא באה לידי באוכלוסיות שונות בחברה, בהבדל בין נשים וגברים וכן בדגש על אוכלוסיות בשדה העבודה הסוציאלית (נוער בסיכון, א.נשים שחוו טראומה, מיעוטים שונים).

חלקו השלישי של הקורס יעסוק בקריאה וניתוח של תיאורי מקרה קליניים מגוונים, הן סביב מוקד מיני והן סביב חוויות טראומטיות. ניתוח המקרים ייעשה תוך התייחסות להתערבויות הרלוונטיות האפשריות.


מטרות הקורס:
1. להכיר את המבנים החברתיים המשפיעים על סוציאליזציה מינית וכן להבין תיאוריות פסיכודינמיות קודמות שהבנו מיניות מגדרית בה הגבר מבטא תשוקה והאישה היא אובייקט התשוקה.
2. ללמוד מהי מיניות סובייקטיבית ומרכיביה כגון אסרטיביות מינית, פנטזיה מינית ומיינדפולנס מיני וכן איך היא באה לידי ביטוי באוכלוסיות מגוונות בשדה העבודה הסוציאלית.
3. להכיר מיומנויות וגישות טיפוליות שונות המאפשרות התבוננות ודיאלוג על מיניות סובייקטיבית המותאמות לאוכלוסיות מגוונות (נוער, נשים, א.נשים שחוו טראומה וכו')
לסילבוס המפורט
מטלות הקורס

עבודת בית

ייתכנו מטלות נוספות
רשימת המטלות המלאה תופיע בסילבוס המפורט של הקורס.

דרישות קדם ספציפיות בקורס בהתאם לתוכנית הלימודים הנלמדת,
מופיעות בדף הידיעון של התוכניתtau logohourglass00:00