חזרה

סילבוס

מספר קורס 0621-1180-01
שם הקורס אימפריות: "מערב", "מזרח" וכוח בעידן המודרני 1700 ועד 2021
יחידה אקדמית הפקולטה למדעי הרוח ע"ש לסטר וסאלי אנטין -
היסטוריה כללית
מרצה פרופ' בלהה מלמןצרו קשר
צור קשר דוא"ל: bmelman@tauex.tau.ac.il
שעות קבלה בתאום מראשבניין: גילמן רוח , חדר: 192
אופן ההוראה שיעור
שעות סמסטריאליות 2
סמסטר א' תשפ"א
יום ב
שעות 10:00-12:00
בניין
חדר
קורס מקוון במלואו
אין סילבוס

תוכן הקורס ומטרתו

אימפריות לא היו ואינן "מערביות", או מודרניות. אך התפשטות מדינות ותרבויות מערביות, מהמאה השמונה עשרה ועד לימינו, אל טריטוריות ולתרבויות שמחוץ לאירופה ולארה"ב, הייתה תופעה ייחודית . האימפריות המערביות החדשות התאפיינו לא רק במימדי הענק שלהן ובעוצמה צבאית וטכנולוגית, אלא גם בכך שהיו נוכחות בחייהם, בהתנסויותיהם ובדמיונם של בני העידן המודרני ?שולטים ונשלטים כאחד?ועצבו מדינות, כלכלות , זהויות לאומיות, מעמדיות ומיגדריות, ותרבויות?הן תרבות גבוהה, הן תרבות פופולארית וחיי יום- יום. הבנת התפתחות האימפריות והמגעים הבין-תרבותיים בין "מערב" (כאזור, או מקום גיאוגרפי, וכדימוי) ו"מזרח" מאפשרת לנו להבין ולכתוב מחדש את ההיסטוריה של המודרניות.

בשיעור נדון בראיית ה"מזרח" וה"מערב", הגדרתם ודמיונם בעידן הנאורות של המאה השמונה עשרה, נבחן את "האימפריות של החומרים": בדים וטבק, כלי פורצלן וקפה, בתרבויות צריכה במאות השמונה עשרה והתשע עשרה באירופה ובאסיה, נדון בסחר אימפריאלי בבני אדם ובעבדות, נבדוק תנועות לאומיות בזיקתן לקולוניאליזם ותנועות ותפישות גזע וגזענות, נבחן קשרים בין המלחמות המודרניות לאימפריות, בין אימפריאליזם לכלכלה?מתקופת התיעוש ועד לכלכלת הנפט, ובין אימפריאליזם לתרבות ההמונים המודרנית (למשל בתערוכות עולמיות, בקולנוע ובטלוויזיה), ונסקור את הקשרים שבין אימפריאליזם לגלובליזציה בימינו.

השיעור מיועד לתלמידות ותלמידי החוגים להיסטוריה כללית, היסטוריה של המזרח התיכון, לימודי אפריקה, לימודי מזרח אסיה, ספרות אנגלית ואמריקנית, תוכנית הלימודים הכלליים, מדע המדינה, סוציולוגיה, תולדות האומנויות, לימודי תרבות צרפת.לסילבוס המפורט
מטלות הקורס

בחינה סופית

ייתכנו מטלות נוספות
רשימת המטלות המלאה תופיע בסילבוס המפורט של הקורס.tau logohourglass00:00